W ofertach pracy nie będzie trzeba zamieszczać widełek płacowych?

Zgodnie ze zgłoszonym na przełomie roku poselskim projektem zmiany kodeksu pracy, w połowie 2020 roku miałyby wejść w życie regulacje nakładające obowiązek zamieszczania w ofertach pracy kwoty oferowanego wynagrodzenia brutto. Nowe prawo nacelowane byłoby na wdrożenie zasad transparentności i równości płac na analogicznych stanowiskach.

Krytycznie do proponowanej zmiany odniosła się część organizacji pracodawców, Główny Inspektor Pracy, Sąd Najwyższy, prokurator krajowy, a także przedstawiciele „Solidarności”. Zarzucano projektowi m.in. naruszenie prawa do prywatności. Kontrowersyjna okazała się również zaproponowana w projekcie kara grzywny za brak publikacji kwoty brutto wynagrodzenia razem z ofertą zatrudnienia.
 
Projekt został w styczniu 2020 r. skierowany do pierwszego czytania. Komentarze prasowe wskazują na wysokie prawdopodobieństwo odrzucenia projektu zgłoszonego przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Jeżeli doniesienia prasowe się potwierdzą, w dalszym ciągu podawanie kwoty wynagrodzenia lub widełek płacowych w ofertach pracy będzie oparte na dobrowolności i zależało od polityki HR danego pracodawcy.

Będziemy na bieżąco informować, gdyby prace nad projektem wskazywały na szanse jego przyjęcia.