Aktualności

Nowy wyrok TSUE o prawie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy do wynagrodzenia za pracę ponadwymiarową.

TSUE wydał orzeczenie, które redefiniuje sposób w jaki pracodawca ma wynagradzać pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. W myśl sentencji wyroku C-660/20 takie układanie umowy z pracownikiem, gdzie dodatek za pracę poza harmonogramem pracy jest identyczny dla zatrudnionych w pełnym oraz niepełnym wymiarze pracy stanowi dyskryminację ze względu na warunki zatrudnienia.

ZOBACZ WIĘCEJ

Paula Nowak uzyskała tytuł doktora

Z przyjemnością informujemy, że prawnik z naszej Kancelarii Paula Nowak obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Władza publiczna «podmiotów prywatnych»” w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Oferta szkoleń online – nowości w kodeksie pracy

Kto może być objęty kontrolą trzeźwości prowadzoną przez pracodawców? Jak obliczyć ryczałt za pracę pracą? Jakie nowe uprawnienia pracowników wynikają z wdrożenia dyrektyw? Na te oraz inne praktyczne pytania odpowiedzi udzielą nasi eksperci podczas cyklu szkoleń nt. kontroli trzeźwości, pracy zdalnej oraz zmian w kodeksie pracy wynikających z wdrożenia Dyrektyw unijnych.

ZOBACZ WIĘCEJ

L&E Global Employment Law Tracker September 2022

Jako członek L&E GLOBAL zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem „L&E Global Employment Law Tracker September 2022”, w którym mogą Państwo przeczytać o najnowszych zmianach w prawie pracy na całym świecie.

ZOBACZ WIĘCEJ

L&E Global Employment Law Tracker August 2022

Jako członek L&E GLOBAL zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem „L&E Global Employment Law Tracker August 2022”, w którym mogą Państwo przeczytać o najnowszych zmianach w prawie pracy na całym świecie.

ZOBACZ WIĘCEJ

L&E Global Employment Law Tracker July 2022

Jako członek L&E GLOBAL zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem „L&E Global Employment Law Tracker July 2022”, w którym mogą Państwo przeczytać o najnowszych zmianach w prawie pracy na całym świecie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Praca zdalna po zniesieniu stanu epidemii a przed wprowadzeniem zmian do Kodeksu Pracy – artykuł Mec. Aliny Giżejowskiej

Odwołanie od 16 maja 2022 r. stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego samo w sobie nie ma znaczenia dla dalszego wykonywania pracy zdalnej ‘covidowej’. Minister Zdrowia zapowiada, że stan zagrożenia epidemicznego będzie trwał do września br. a gdyby wówczas ten stan został odwołany, to pracę zdalną będzie można stosować jeszcze do grudnia (chyba, że znów zostanie wprowadzony stan epidemii). Ale jednocześnie czekamy na zmiany w Kodeksie pracy, które mają wprowadzić na stałe możliwość pracy zdalnej.

ZOBACZ WIĘCEJ

L&E Global Employment Law Tracker April 2022

Jako członek L&E GLOBAL zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem „L&E Global Employment Law Tracker April 2022”, w którym mogą Państwo przeczytać o najnowszych zmianach w prawie pracy na całym świecie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Mecenas Kamila Kopeć w TOK.FM

Już jutro 18 marca 2022 r. o godzinie 12:00 Mecenas Kamila Kopeć wystąpi w audycji TOK.FM, podczas której postara się odpowiedzieć na pytania dotyczące ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy z perspektywy problemów polskiego pracodawcy (i regulacji UE pomocnych dla osób które znalazły się poza zakresem ustawy).

ZOBACZ WIĘCEJ

L&E Global Employment Law Tracker January 2022

Jako członek L&E GLOBAL zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem „L&E Global Employment Law Tracker January 2022”, w którym mogą Państwo przeczytać o najnowszych zmianach w prawie pracy na całym świecie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wywiad nt. szczepień pracowników z Paulą Nowak w Dzienniku Gazeta Prawna

Czy pracodawcy rzeczywiście potrzebują dodatkowych podstaw prawnych, by móc weryfikować fakt zaszczepienia pracowników? Czy też już w obecnym stanie prawnym można – a nawet trzeba – dopuszczać do pracy tylko odpowiednio zabezpieczone (zaszczepione) osoby? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna , którego udzieliła prawnik z naszej Kancelarii – Paula Nowak.

ZOBACZ WIĘCEJ

Powrót do problemu Testu Przedsiębiorcy od 2023 roku?

Od przyszłego roku wszyscy przedsiębiorcy (osoby prowadzące księgi przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) będą obowiązani do prowadzenia ich elektronicznie oraz do regularnego przesyłania ich do urzędu skarbowego w trakcie roku kalendarzowego.

ZOBACZ WIĘCEJ

L&E Global Employment Law Tracker November 2021

Jako członek L&E GLOBAL zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem „L&E Global Employment Law Tracker November 2021”, w którym mogą Państwo przeczytać o najnowszych zmianach w prawie pracy na całym świecie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Praca zdalna w Kodeksie pracy coraz bliżej

Zapowiadany od miesięcy projekt zmian w Kodeksie pracy mający na celu uregulowanie pracy zdalnej ujrzał światło dzienne. W dniu 18 maja 2021 r. projekt został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji po uzgodnieniach z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców.

ZOBACZ WIĘCEJ

Czy podpisanie przez pracownika dokumentu podpisem zaufanym lub podpisem osobistym powoduje zachowanie formy pisemnej?

Tryb pracy zdalnej rodzi dla pracodawcy wyzwania związane z m.in. podpisywaniem dokumentów przez obie strony stosunku pracy. Pomimo tego, że kwalifikowany podpis elektroniczny jest już w powszechnym użyciu pracodawców, to pracownicy, jako osoby prywatne, rzadko decydują się na zakup tej płatnej usługi. Ale coraz częściej zdarza się, że pracownicy chcą podpisywać dokumenty podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

Jak zatem traktować takie podpisy ze strony pracowników?

ZOBACZ WIĘCEJ

Ustawodawca zadecydował o pracy podczas izolacji

W ostatnich tygodniach źródłem wątpliwości była kwestia dopuszczalności pracy zdalnej podczas odbywania kwarantanny czy izolacji domowej. Pod znakiem zapytania stała zwłaszcza praca w czasie izolacji, w związku z tym że nakładana jest ona na osoby chore na COVID-19. Obecnie nie ma już wątpliwości w tej kwestii – powyższe kwestie doczekały się jasnych regulacji prawnych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Podróż służbowa jako okazja na urlop?

z skorzystać zarezerwować pokój w hotelu? Znaleźć weekendowy nocleg w Zakopanym lub Gdańsku? Wybierz się w podróż służbową! Takie twierdzenia coraz częściej pojawiają się na różnych stronach internetowych lub komentarzach w mediach społecznościowych. Jednak czy są one prawdziwe?

ZOBACZ WIĘCEJ

Już od 1 stycznia 2021 r. obowiązek zgłoszenia umowy o dzieło do ZUS

Zgodnie ze zmianami wchodzącymi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło będzie obowiązana informować ZUS o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy – w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Praca zdalna od 5 września 2020 r.

5 września 2020 r. wchodzimy w etap, w którym praca zdalna na warunkach określonych w art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. (tzw. pierwszej Tarczy Antykryzysowej), będzie powszechnie kontynuowana.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kiedy należy nosić maseczki w zakładzie pracy?

Noszenie maseczek lub zakrywanie ust i nosa za pomocą odzieży lub jej części, przyłbicy czy kasku obowiązuje m.in. w miejscach ogólnodostępnych, wśród których wymienione są zakłady pracy. Powyższa zasada ulega jednak pewnym wyjątkom.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zostaliśmy wyróżnieni w rankingu The Legal 500

Miło nam poinformować, że nasza kancelaria znalazła się w czołówce polskich kancelarii w kategorii 'Employment’ tegorocznego rankingu The Legal 500 . Natomiast prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk został uznany za wiodącego specjalistę w dziedzinie prawa pracy.

ZOBACZ WIĘCEJ

W maseczkach od 16 kwietnia

Od czwartku 16 kwietnia 2020 r. każda osoba w miejscach publicznych (także w zakładzie pracy) będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę,

ZOBACZ WIĘCEJ

Koronawirus – odpowiedzi na kluczowe pytania

W związku z dynamicznym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS CoV-2 (tzw. koronawirusa) i rosnącym niepokojem również w relacjach prawnopracowniczych, pragniemy przekazać podstawowe informacje w sprawie uprawnień i obowiązków stron stosunku pracy w obecnej sytuacji.

ZOBACZ WIĘCEJ

Czy pozostawanie w dyspozycji decyduje o odpłatności przerwy?

Przerwa, w trakcie której pracownik w ciągu kilku minut musi być gotowy do podjęcia obowiązków, powinna być płatna – wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Giovanniego Pitruzzelliego z 13 lutego 2020 r. Powyższą tezę komentuje radca prawny Paweł Korus.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zostaliśmy wyróżnieni w rankingu Chambers Global 2020

Z dumą informujemy, że w najnowszym rankingu Chambers Global 2020 prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk został po raz kolejny wyróżniony w kategorii Eminent Practioners w dziedzinie prawa pracy. Natomiast sieć L&E Global, do której przynależy nasza Kancelaria, utrzymała pozycję Elite Law Firm Network.

ZOBACZ WIĘCEJ

W ofertach pracy nie będzie trzeba zamieszczać widełek płacowych?

Zgodnie ze zgłoszonym na przełomie roku poselskim projektem zmiany kodeksu pracy, w połowie 2020 roku miałyby wejść w życie regulacje nakładające obowiązek zamieszczania w ofertach pracy kwoty oferowanego wynagrodzenia brutto. Nowe prawo nacelowane byłoby na wdrożenie zasad transparentności i równości płac na analogicznych stanowiskach.

ZOBACZ WIĘCEJ

Planowane kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2020 roku

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) przedstawiła Program Działań na 2020 rok. Inspekcja skontroluje zawieranie umów cywilnoprawnych w sferze zatrudnienia, przestrzeganie regulacji dotyczących czasu pracy i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Planowane jest ponadto skupienie się nie tylko na prawidłowości wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), ale także prawidłowym obciążaniu wynagrodzeń dłużników alimentacyjnych.

ZOBACZ WIĘCEJ

PIP skontroluje wdrożenie obowiązków związanych z PPK

Zgodnie z przyjętą w dniu 11 września br. nowelizacją ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, zmianie Od połowy listopada rozpoczęły się planowane przez PIP kontrole w zakresie wywiązywania się pracodawców z obowiązków wynikających z ustawy o PPK. Niezależnie od kontroli planowych, Inspekcja sprawdzi również skargi dotyczące PPK.

ZOBACZ WIĘCEJ

Relacja z grudniowej Konferencji RODO

W zeszłym tygodniu (12/12/2019) w Pałacu Larischa w Krakowie odbyła się długo zapowiadana Konferencja RODO pt. „Kontrola pracownika i postępowania wyjaśniające”. Koordynatorem merytorycznym wydarzenia organizowanego przez Katedrą Prawa Pracy i Polityki Społecznej UJ był prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wypłata wynagrodzenia za godziny nadliczbowe – wyrok SN

W wyroku z dnia 4 września 2019 r. (II PK 172/18) Sąd Najwyższy odniósł się do kwestii roszczeń dotyczących wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych w sposób korzystny dla pracodawców, poprzez doprecyzowanie zakresu spoczywającego na pracowniku obowiązku wykazania, iż doszło do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Uruchomiono Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

Z dniem 13 października 2019 roku na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa AML) został uruchomiony Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Celem utworzenia Rejestru jest stworzenie systemu zawierającego informacje o osobach, które mają realną kontrolę nad spółkami. Rejestr jest jawny, a informacje w nim zawarte będą udostępniane wnioskodawcom nieodpłatnie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dodatkowe terminy spotkań biznesowych

W związku z cieszącym się dużym zainteresowaniem udziałem Państwa w spotkaniach biznesowych, podczas których poruszone będą kwestie dot. projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych i związane z ustawą nowe obowiązki pracodawców, nowe ryzyka, specjalnie dla Państwa zorganizowaliśmy nowe terminy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Szkolenia – edycja jesienna

Miło nam poinformować o rozpoczęciu zapisów na kolejną edycję szkoleń z zakresu prawa pracy. Kontrola PIP, Zmiany w przepisach prawa pracy oraz Akademia Prawa Pracy w biznesie – to tylko niektóre z jesiennych propozycji spółki szkoleniowej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Ranking The Legal 500

W tegorocznym zestawieniu the Legal 500 EMEA 2018 – prestiżowym, międzynarodowym rankingu najlepszych kancelarii prawniczych,…
ZOBACZ WIĘCEJ