Newsy HR

Nowy wyrok TSUE o prawie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy do wynagrodzenia za pracę ponadwymiarową.

TSUE wydał orzeczenie, które redefiniuje sposób w jaki pracodawca ma wynagradzać pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. W myśl sentencji wyroku C-660/20 takie układanie umowy z pracownikiem, gdzie dodatek za pracę poza harmonogramem pracy jest identyczny dla zatrudnionych w pełnym oraz niepełnym wymiarze pracy stanowi dyskryminację ze względu na warunki zatrudnienia.

ZOBACZ WIĘCEJ

Praca zdalna po zniesieniu stanu epidemii a przed wprowadzeniem zmian do Kodeksu Pracy – artykuł Mec. Aliny Giżejowskiej

Odwołanie od 16 maja 2022 r. stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego samo w sobie nie ma znaczenia dla dalszego wykonywania pracy zdalnej ‘covidowej’. Minister Zdrowia zapowiada, że stan zagrożenia epidemicznego będzie trwał do września br. a gdyby wówczas ten stan został odwołany, to pracę zdalną będzie można stosować jeszcze do grudnia (chyba, że znów zostanie wprowadzony stan epidemii). Ale jednocześnie czekamy na zmiany w Kodeksie pracy, które mają wprowadzić na stałe możliwość pracy zdalnej.

ZOBACZ WIĘCEJ