Odwołanie od 16 maja 2022 r. stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego samo w sobie nie ma znaczenia dla dalszego wykonywania pracy zdalnej ‘covidowej’. Minister Zdrowia zapowiada, że stan zagrożenia epidemicznego będzie trwał do września br. a gdyby wówczas ten stan został odwołany, to pracę zdalną będzie można stosować jeszcze do grudnia (chyba, że znów zostanie wprowadzony stan epidemii). Ale jednocześnie czekamy na zmiany w Kodeksie pracy, które mają wprowadzić na stałe możliwość pracy zdalnej.
Ryczałt za pracę zdalną – wypowiedź Mec. Aliny Giżejowskiej w Gazecie Prawnej
Zapraszamy do lektury artykułu w Dzienniku Gazeta Prawna (wydanie z 9.05.22 r.) zawierającego wypowiedź Mec. Aliny Giżejowskiej na temat ryczałtu za pracę zdalną w ramach planowanej nowelizacji przepisów.
L&E Global Employment Law Tracker April 2022
Jako członek L&E GLOBAL zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem „L&E Global Employment Law Tracker April 2022”, w którym mogą Państwo przeczytać o najnowszych zmianach w prawie pracy na całym świecie.
Zapomogi wypłacane pracownikom w związku z udzielaniem pomocy uchodźcom z Ukrainy
Od dwóch – trzech tygodni u wielu pracodawców są wypłacane bezzwrotne zapomogi pieniężne, o których przyznanie pracownicy zwracają się w związku z udzielaniem przez nich pomocy uchodźcom z Ukrainy. Mecenas Alina Giżejowska rozważa czy takie dedykowane zapomogi są zwolnione z podatku dochodowego.
L&E Global Employment Law Tracker January 2022
Jako członek L&E GLOBAL zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem „L&E Global Employment Law Tracker January 2022”, w którym mogą Państwo przeczytać o najnowszych zmianach w prawie pracy na całym świecie.
Wywiad nt. szczepień pracowników z Paulą Nowak w Dzienniku Gazeta Prawna
Czy pracodawcy rzeczywiście potrzebują dodatkowych podstaw prawnych, by móc weryfikować fakt zaszczepienia pracowników? Czy też już w obecnym stanie prawnym można – a nawet trzeba – dopuszczać do pracy tylko odpowiednio zabezpieczone (zaszczepione) osoby? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna , którego udzieliła prawnik z naszej Kancelarii – Paula Nowak.
Powrót do problemu Testu Przedsiębiorcy od 2023 roku?
Od przyszłego roku wszyscy przedsiębiorcy (osoby prowadzące księgi przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) będą obowiązani do prowadzenia ich elektronicznie oraz do regularnego przesyłania ich do urzędu skarbowego w trakcie roku kalendarzowego.
Brak ZFŚS w zakładzie pracy – obowiązek informacyjny pracodawców
Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia 2022 roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty nieobjęci uzp oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, mają obowiązek przekazać pracownikom do 31 stycznia 2022 r. informację w sprawie nietworzenia ZFŚS.
L&E Global Employment Law Tracker November 2021
Jako członek L&E GLOBAL zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem „L&E Global Employment Law Tracker November 2021”, w którym mogą Państwo przeczytać o najnowszych zmianach w prawie pracy na całym świecie.
III Konferencja pt. RODO w zakładzie pracy
Z przyjemnością informujemy, że już 10 grudnia 2021 r. odbędzie się III Konferencja pt. RODO w zakładzie pracy, której organizatorem jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a koordynatorem naukowym partner zarządzający naszą Kancelarią prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk. Tematem tegorocznej edycji będzie „przetwarzanie danych osobowych pracowników dotyczących zdrowia a BHP”.