Relacja Aliny Giżejowskiej ze spotkania L&E Global w Paryżu

„Doroczne spotkanie L&E Global (tym razem w Paryżu), w którym uczestniczyłam razem z Januszem Zagrobelnym, było kolejną doskonałą okazją do wymiany wiedzy, poglądów i pomysłów z prawnikami z niemal całego świata. Obchodziliśmy też 20-lecie stowarzyszonej kancelarii Flichy Grangé Avocats.

Jest to niezwykle ciekawe, kiedy dowiadujesz się,  jak w innych krajach wygląda proces zwolnienia pracownika albo jakie są standardy ochrony interesu pracodawcy gdy z firmy odchodzi pracownik, który miał dostęp do szczególnie ważnych informacji albo, że chińskie prawo pracy jest wzorowane na prawie niemieckim.  

Taka międzynarodowa perspektywa sprzyja refleksji nad własnym  lokalnym prawem i  pozwala dostrzec w nim te elementy, które porównaniu z innymi krajami są jednak pozytywne, zarówno dla pracodawcy jak i pracownika.  Jak zawsze ciekawie było uzyskać ocenę naszej pracy z perspektywy klientów: co jest dla nich najważniejsze we współpracy z prawnikiem, jaką formułę współpracy preferują i czego oczekują od nas prawników.  

W ramach naszych dyskusji, niezależnie od systemów prawnych oraz typów środowisk pracy i ich kultury, zidentyfikowaliśmy problemy, które są uniwersalne dla wielu krajów. Na nich skupimy naszą dalszą pracę w zespołach projektowych i w przyszłości będziemy chcieli przedstawić naszym klientom perspektywę porównawczą oraz pokazać, jak w tymi problemami pracodawcy radzą sobie w innych krajach.”

Alina Giżejowska