Mimo przesunięcia planowanego początkowo na styczeń 2018r. terminu wejścia w życie ustawy znoszącej limit składek na ubezpieczenia społeczne, likwidacja limitu składek ZUS prawdopodobnie stanie się faktem. Zmiany dotyczą najlepiej zarabiających, co może stanowić realny problem w dobie rywalizacji o wysoko wykwalifikowanych specjalistów z różnych branż. Póki co ustawa czeka na zbadanie jej zgodności z Konstytucją.
Zmiany od 2019r.
Pierwszy projekt ustawy zakładał wejście w życie zmian już z dniem 1 stycznia 2018r. Senat wprowadził jednak poprawę do ustawy, przewidując jej wejście w życie z rocznym opóźnieniem.
Ostatecznie, ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zostanie zlikwidowany. Skutkiem ustawy, której wejście w życie jest zaplanowane na dzień 1 stycznia 2019 r. będzie zatem obowiązek opłacania składek ZUS od pełnego otrzymywanego przez pracowników wynagrodzenia. Dotychczas pracownicy wysokoopłacani korzystali ze zwolnienia po przekroczeniu 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. W roku 2017 była to kwota 127.890,00 PLN. Co prawda Prezydent skierował przyjętą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z ustawą zasadniczą, jednakże jej planowe wejście jest raczej przesądzone.
Metody optymalizacji wysokości składek ZUS
Wraz ze zniesieniem limitu składek, co skutkować będzie dla pracodawców zwiększonymi kosztami pracy osób wysoko zarabiających oraz niższym wynagrodzeniem netto otrzymywanym przez te osoby, odżywa kwestia zastosowania rozwiązań prawnych umożliwiających optymalizację wysokości opłacanych składek ZUS. Rozwiązania ustawy systemowej są dość szczelne. Tym niemniej prawo daje pewne możliwości zmniejszenia obciążeń ZUSowskich, takie jak świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wypłacanie wynagrodzenia w oparciu o stosunek organizacyjnoprawny czy wykorzystanie zatrudnienia wielopodmiotowego. Korzystając z takich metod, niezbędnym jest jednak przewidzenie rozwiązań spójnych systemowo, po to aby zminimalizować ryzyka wiążące się z uszczelnianiem systemu ubezpieczeń.
Więcej o autorze: dr Karol Kulig
Newsy HR