Od 1 stycznia 2018 r. zmianie uległy przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Do systemu prawnego został wprowadzony nowy typ zezwolenia na pracę – zezwolenie na pracę sezonową. Nie oznacza to, że sytuacja pracodawców uległa poprawie. Wręcz przeciwnie, ograniczono bowiem możliwości wynikające z tzw. procedury uproszczonej. Co to oznacza dla pracodawców? Z pewnością większy formalizm niż dotychczas.
Tylko prace w sektorze rolniczym, ogrodnictwie i turystyce
Nowe zezwolenie na pracę sezonową wydawane będzie na okres do dziewięciu miesięcy w roku kalendarzowym przez starostę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy.
Będzie ono wydawane na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Praca sezonowa będzie mogła być wykonywana przez cudzoziemca jedynie w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka, w ramach działalności uznanych za sezonowe określonych w rozporządzeniu wykonawczym Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.
Warunkiem wydania zezwolenie będzie okoliczność, że wysokość wynagrodzenia określona w umowie z cudzoziemcem nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.
Zezwolenie sezonowe dla wszystkich cudzoziemców, ale nie na jednakowych zasadach
Zezwolenie na pracę sezonową dotyczy wszystkich cudzoziemców, jednakże znaczne ułatwienia w ich uzyskaniu dotyczą wschodnich sąsiadów (obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy).
Pracodawca, starając się o wydanie zezwolenia, powinien przedstawić informację od starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy (tzw. test rynku pracy). Nie odnosi się to do obywateli sześciu wskazanych państw.
Dodatkowo, obywateli sześciu wskazanych państw dotyczyć będzie także możliwość tzw. zatrudnienia wielosezonowego. Starosta będzie mógł dokonać wpisu wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową w ciągu nie więcej niż 3 kolejnych lat kalendarzowych, o ile w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku dany pracodawca powierzał wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową co najmniej raz.
Ustawodawca przewidział także możliwość powierzenia obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy innej pracy niż sezonowa na okres do 30 dni w trakcie ważności posiadanego zezwolenia na pracę sezonową, bez potrzeby występowania o odrębne zezwolenie na pracę.
Rozbudowana procedura
Zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca jest wydawane na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi przez starostę. Procedura wydania zezwolenia zależy od tego, czy cudzoziemiec jest już w Polsce, czy dopiero zamierza wjechać w celu wykonywania pracy sezonowej.
W sytuacji, gdy cudzoziemiec jest już w Polsce, zezwolenie wydaje się w terminie do 7 dni lub do 30 dni, jeśli wymagane jest postępowanie wyjaśniające.
W sytuacji gdy cudzoziemiec dopiero zamierza przyjechać do Polski w celu wykonywania pracy sezonowej, starosta weryfikuje wniosek i wpisuje go do ewidencji wniosków. Wpisując wniosek do ewidencji, starosta wydaje podmiotowi powierzającemu wykonywanie pracy zaświadczenie o wpisie wniosku do ewidencji. Następnie pracodawca przekazuje cudzoziemcowi zaświadczenie o wpisie wniosku, które służy jako podstawa do wydania wizy w celu wykonywania pracy sezonowej.
Po wjeździe cudzoziemca, podmiot powierzający wykonywanie pracy zobowiązany jest przedstawić staroście kopię dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium Polski oraz informację o adresie zakwaterowania cudzoziemca w okresie pobytu na terytorium Polski. Po spełnieniu tego obowiązku starosta wydaje zezwolenie na pracę sezonową. Warto zaznaczyć, że sam wpis do ewidencji wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową jest ważny 120 dni.
Cudzoziemiec może pracować w trakcie oczekiwania na zezwolenie na pracę sezonową, czyli po poinformowaniu urzędu przez podmiot o przyjeździe cudzoziemca. Praca musi jednak być wykonywana na warunkach określonych w zaświadczeniu o wpisie wydanych wcześniej przez urząd.
Warto wskazać, że pierwszeństwo w rozpatrzeniu wniosków mają cudzoziemcy, którzy co najmniej raz w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku wykonywali pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie zezwolenia na pracę sezonową, jeżeli praca będzie wykonywana na podstawie umowy o pracę,
Mniejsze możliwości skorzystania z tzw. trybu uproszczonego (procedura oświadczeniowa)
Zmiany dotyczą także tzw. trybu uproszczonego, czyli możliwości wykonywania pracy przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Skorzystanie z trybu uproszczonego możliwe będzie jedynie w odniesieniu do prac nie – sezonowych. Co więcej, póki co taką nie –sezonową pracę będzie można powierzyć jedynie obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Warunkiem skorzystania z procedury uproszczonej jest uzyskanie przez pracodawcę wpisu do ewidencji oświadczeń w powiatowym urzędzie pracy oraz posiadanie przez cudzoziemca dokumentu potwierdzającego tytuł pobytowy w Polsce, uprawniającego go do wykonywania pracy na terytorium Polski.
Autorzy:
aplikant radcowski Piotr Strumiński
radca prawny dr Karol Kulig
Newsy HR